+38
fest@dytiatko.org.ua

Страсбург чекає на нових переможців телефестивалю «Дитятко»

Страсбург чекає на нових переможців телефестивалю «Дитятко»

Десять переможців IX Міжнародного телефестивалю «Дитятко» з трьох українських телестудій з 7 по 11 листопада побували у штаб-квартирі Ради Європи. Київська, близнюківська і чугуївська телевізійні команди відвідали Всесвітній форум демократії, який щороку збирає у Страсбурзі активну і небайдужу молодь з усього світу; познайомилися з ключовими інституціями і високопосадовцями Ради Європи. Діти також мали ексклюзивну програму з вивчення родзинок Ельзаського регіону.

 

Цьогорічний візит переможців телефестивалю до Страсбурга здійснювався у шостий раз: у 2012 році за ініціативи голови Харківської обласної ради, президента фестивалю Сергія Чернова та за підтримки Офісу Ради Європи в Україні «Дитятко» запровадив номінацію «Місцеве самоврядування – це ми!».

Діти, які створили найцікавіше відео про місцеве самоврядування, на кілька днів долучилися у Страсбурзі до поточної діяльності європейських організацій, що творять міжнародні демократичні стандарти та контролюють їх виконання. 

Насамперед, учасники української делегації взяли участь в обговоренні, чи є популізм проблемою, що визначало тематику Всесвітнього форуму демократії-2017. На це запитання міжнародне зібрання у Палаці Європи  відповіло ствердно, висловивши занепокоєння тим, що, незважаючи на серйозні безпекові і терористичні загрози, Європа не отримала щеплення від популізму.

На думку спікерів, популізм підживлює війни та конфлікти, продовжує наступ на ЗМІ, підриває основи незалежної судової гілки влади, нівелює автономність вишів. Намагаючись контролювати економіку, популізм породжує олігархію та корупцію. Зазвичай популісти маніпулюють питаннями національної чи релігійної приналежності. Тож європейські політики мають займати у цьому питанні непримириму позицію, даючи жорстку відсіч найменшим проявам популізму.

 

Під час зустрічі з Постійним представником України при Раді Європи Дмитром Кулебою переможці  намагалися з’ясувати рецепт боротьби з популізмом. Задля ефективної протидії популізму, говорить пан Посол, потрібно сумлінно виконувати два пріоритетні завдання: виховувати громадянське суспільство, щоб діти не дозволяли у майбутньому політикам маніпулювати собою; друге – зміцнювати державні інституції, які за умов процвітання популізму слабкі і маловпливові. 

Дмитро Кулеба своєрідно та алегорично охарактеризував дітям популізм: “Якщо ви попросите мене з’їсти відразу коробку цукерок, і не попередите про наслідки, то це буде, солодко і приємно. Але потім болітиме живіт чи зуби. Так і політики-популісти обіцяють те, що у результаті не піде на користь суспільству”.

В рамках спілкування  з представниками Ради Європи з питань децентралізації, верховенства права і свободи слова  українська молодь зустрілася з очільником Департаменту демократичного врядування Генерального директорату ІІ – з питань демократії РЄ Даніелем Попеску, керівником українського відділу секції попереднього розгляду скарг Європейського суду з прав людини Дмитром Третяковим, менеджером проекту РЄ «Зміцнення свободи медіа та створення системи Суспільного мовлення в Україні» Шаіном Аббасовим. 

Як зазначив Даніель Попеску, який у 2016-2017 роках був спеціальним радником Уряду України з питань децентралізації, «важливо, щоби організація влади в Україні відповідала принципу субсидіарності, а значимі для громади рішення ухвалювала саме місцева влада, маючи для цього відповідні ресурси. 

Рада Європи зі свого боку контролює, дотримання країнами-членами основоположних принципів Європейської хартії місцевого самоврядування і надає державам необхідну допомогу».

 

Діти розповіли, як вони власними силами долучаються до змін в країні. Зокрема, студійці київської «Веселка ТВ» створили відео «Зміни свій ліфт», показавши, яким став ліфт звичайного житлового будинку після очищення, фарбування та ремонту дитячими руками. Цей челендж, пишаючись, повідомили юні телевізійники,  підхопили студії Запоріжжя, Дніпропетровська та Львова.

Українські творчі колективи побували також у Європейському молодіжному центрі Ради Європи, що залучає до своїх проектів молодь 18-30 років зі всього світу, тут значна увага приділяється дотриманню прав людини. Директор Центру Тіна Мулкахі детально розпитала дітей, які роботи перемогли у фестивалі, на що вони були спрямовані, і який позитивний ефект справили на авторів, окрім призової можливості відвідати Страсбург.

Телевізійники ж висловили свої міркування про те, які права дітей вони вважають найголовнішими. Тіна Мулкахі закликала їх не чекати подорослішання чи якихось особливих обставин, а робити все можливе для змін на краще самотужки і вже сьогодні. Вона також підкреслила, що Центр працює у такому ключі, аби молодь усвідомила, що кожна людина – індивідуальність. Їй не потрібно намагатися бути на когось схожою. Адже саме ці особливі риси та здібності кожного роблять цікавішими та змістовнішими спільні проекти.

Поза зустрічами, дискусіями та інтерв’ю переможці «Дитятка» цього року мали розширену пізнавальну програму, яка дозволила у стислий час познайомитися зі Страсбургом та його історією. Впродовж години каналами Страсбурга вони здійснили екскурсію водним трамваєм. Чимало цікавин про місто з двадцятивіковою історією  дізналися завдяки аудіосупроводу: і про Воронячий міст, і про Рибний ринок, і про Малу Францію, і про Марсельєзу, яка, до слова, була написана у Страсбурзі як марш революціонерів, а зрештою стала гімном Франції.

 

Незабутні емоції та враження отримала молодь, відвідавши Шоу орлів на орлиній фермі. Кожен зміг потримати величних птахів, які зусиллями тренерів вже стали ручними.

Заключним акордом було перебування у середньовічному замку Верхній Кенігсберг, що вважається одним із найкрасивіших в Ельзасі. У цьому по суті музеї діти побачили тогочасне облаштування королівських помешкань, і навіть збройну палату. Лицарські обладунки, говорить малеча, так і підштовхує до створення казкового фільму. 

Нові задуми та ідеї, твердять учасники візиту до Страсбурга, з’явилися за результатами цієї поїздки. Можливо, для когось відвідування штаб-квартири Ради Європи стане початком нового етапу у творчості чи повсякденній діяльності.

Оргкомітет Міжнародного телефестивалю «Дитятко» зі свого боку продовжує прийом робіт про місцеве самоврядування на наступний рік. Закликаємо дитячі телевізійні студії створювати відео про свої громади, ділитися кращими практиками, давати рецепти успішного врядування.

Страсбург чекає на нових переможців «Дитятка» у номінації «Місцеве самоврядування – це ми!».

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *