+380 504 013 602
fest@dytiatko.org.ua

235 films and TV programs were selected for the competitive program of the twelfth DYTIATKO Festival

235 films and TV programs were selected for the competitive program of the twelfth DYTIATKO Festival


Notice: Undefined offset: 1 in /sata1/home/users/dytiatko/www/fest.dytiatko.org.ua/wp-includes/media.php on line 72

The Organizing Committee has announced the competitive program of the XII DYTIATKO International Children’s Media Festival, which will take place from 2 to 5 September 2020.

International competition programme

The Best Fiction Film by a Children’s Studio

The Note Book, Young Movie Makers, Canada

ROMKA and YULKA, Odessa Children’s Theater School and Short Film Studio “Gogol Mogol”, Ukraine

Rescue, Director: Morgane Guérin, France

SpyPods, Open Frame Film School, Russian Federation

Magic eyes, Directors: Georgia Korenti, Zoe Volgari-Somer, Nina Gkolia, Christina Anagnostou, Yannis Klonaris, Mary Sklavou, Nikos Anastasiou, Nina Tsarpala, Tassos Palaiologos, Themis Gkassios, Jacob Somer, Greece

In the Struggle for Cleanliness, Children’s TV Studio “First Step”, Crimea

Lesson No. 5, Children’s TV Studio “First Step”, Crimea

Peel, Krasnodar center of children’s cinema “LisArt”, Russian Federation

Cool grandma, Children’s and Youth Club “Sputnik”, Ukraine

NO COMMENT, Director: Zhivar Farajzadeh, Islamic Republic of Iran

Remember me…, Children’s and Youth TV Studio “Grani”, Ukraine

Compromise, Director: Kei Hon Ming, Hong Kong

Distractions, Directors: Josip Skledar, Andrej Cirkveni, Dario Anđel, Irma Škaljo, Lucija Petkoviček, Marija Nikolić, Jurica Nikolić, Croatia

Zabroshka, Children’s Film Studio “Poshuk”, Russian Federation

A Memory Candle, Folk Music and Drama Theater “SviCha”

A BRAGGART, Children’s Studio “Focus”, Ukraine

Early Works, Director: Ethan Ross, United Kingdom

Cruel revenge, Film and TV Studio “Alfa”, Ukraine

THE PLASTIC GIRL, Sant Josep Oriol elementary school, Spain

Where Are You From, Sweetie?, Children’s Media School “NovaModa”, Ukraine

A Single Wish, Film School “Superstar”, Ukraine

You are needed!, Children’s TV School “Televizia”, Ukraine

From a Distance, Catcorns & Co. media, Ukraine

A Weakling, Video Studio “Quadrille”, Russian Federation

Michelangelo, “School of Leaders” Club, Ukraine

The story of one book, Production Studio “Rozhevi Okulyary”, Ukraine

The Best Documentary by a Children’s Studio

Where aren’t we?, Author: Zofya Chuma, Nazar Dominchuk, Ukraine

The Boats that Sail Backwards, Director: Mark Giddel Liwanag, Philippines

My village, Children’s Studio “Focus”, Ukraine

Modern Ukraine Through My Eyes, TV and Radio Studio “Zmina”, Ukraine

A Sketch of a Portrait. The story of a Poet, Author: Masha Martynenko, Ukraine

Those who have wings need no ground…, Studio “PhotoKrok”, Ukraine

A Death Shelter, “Reporter” Agency, Ukraine

In the deep end, Director: Maddie Barnes, United Kingdom

ILLYA LYUBOMYRSKY. THE NEGATIVE IS SAVED, Children’s Studio “1 + 2”, Ukraine

Give me a WORD…, Clubs “Children’s TV T-studio kids” and “Fundamentals of Student self-government”, Ukraine

The Best Television Programme by a Children’s Studio

A Doll Charm, Studio “Vmeste”, Ukraine

ProLeLeto, Children’s TV studio “First Step”, Crimea

Video Blogger. Alina Zosim, Studio “TeleWork Lessons”, Ukraine

Etude, Studio “From the first take”, Ukraine

Kaleidoscope, Film and TV Studio “Alfa”, Ukraine

Space News, The Hero of Ukraine L. Kadenyuk Children’s Information League “Сonstellation”, Ukraine

DREAM ACT, Children’s Media School “NovaModa”, Ukraine

Weekend on Wheels in Amsterdam, VESELKA TV, Ukraine

The Magic of Number 13, VESELKA TV, Ukraine

Life in quarantine, First-class TV, Ukraine

Vinnytsia Children’s Investigation Agency, Children’s TV School «Televiziya», Ukraine

GARMOSHKA, Mishmix studio, Ukraine

Cultural BLOGnotic. Literary Rivne, Cultural and Artistic Media School for Children and Youth, Ukraine

Stylish Kids, Children’s Internet TV “Voila”, Ukraine

Good morning, school!, School TV “19-TV”, Ukraine

Electric Cars, BigBlog, Latvia

Europe for Dummies, Production Studio “Pink Glasses”, Ukraine

Fireflies, Children’s TV studio MÓW Production, Ukraine

Not Only in Everyday Life, TV Studio “Our world”, Ukraine

I Want … to Have a Flower Shop, Too, FilmWorkshop Film School, Ukraine

The Best Animation Film by a Children’s Studio

Comfortable Position, DRF Children Animation Studio, Uzbekistan

Monster Mayhem, Toon Club, India

Horror Oink-Oink, Children’s animation studio “Watermelon”, Russian Federation

The Great Adventure, Primary School Gornja Radgona, Slovenia

Colour me happy!, Warsaw Primary School No 140, Poland

Sleeper, II. osnovna škola Čakovec, Croatia

Meaw Mirage, Creative Film Studio VANIMA, Croatia

I’ll call you later, Director: Maria Scutaru, Romania

The History of Dinos, Director: Dima Suhlobov, Vitia Hadzhiev, Ukraine

The Band of the Endangered Animals, Animation Workshop of Escola Parque, Brazil

Important conversation, The Multiplan Studio, Russian Federation

A Strong Story, Cartoon Workshop “Lucy the Elephant’s Dreams”, Ukraine

The Magic Ice Cream, Directors: Barbora Valentková, Ema Kissová, Martin Valentko, Michal Kocka, Monika Chomová, Natália Ella Mrvová, Paulína Tessa Mrvová, Sofia Kocková, Slovakia

It seems it is usual Zoo, Children film studio “Kimnata Shistnadcyat”, Ukraine

The Pizza and the Fox, Studio Creative Space, Estonia

Hoover, The project “Animated Paintings”, Estonia

Faraway cultures, EB Fernão Magalhães School, Portugal

Objects with memories, EB Padre Manuel de Castro School, Portugal

A grain in a strange land, EB Corujeira school, Portugal

A Good Deed, Children’s Animation and Media Club “Magicians”, Ukraine

The Story of Ne4to, Studio Samokat, Ukraine

Burning friendship, Directed by children from the 4th A, E.B. Paramos,

A Christmas Tree in the Dunes, Directed by children from the 3th E,E.B.I. São Vicente Pereira-Jusã, Portugal

Eve & Garak, Camera-etc, Belgium

Is not all evil for evil, Director: Tea Pšeničnjak, Robertina Filković, Croatia

The Blind, Director: Lucija Petkoviček, Croatia

Familiar Insects, Studio “Animailiki”, Ukraine

Puzya the Dwarf, Club “Children’s Animation”, Ukraine

The Love for Apples, Municipal Extraсurricular Educational Institution “Dnipropetrovsk Regional Children’s and Youth” “Vesnyanka”, Ukraine

The Great Revolution of the Inventors, WILD KIDS STUDIO, Israel

Followers, VESELKA TV, Ukraine

A Round-the-World Journey, PhotoKrok Studio, Ukraine

A Tale about Vocation, Cartoon Studio “12 + 1”, Ukraine

We Went Out into the Field …, Cartoon Studio “KVA”, Ukraine

Paper Tales, Online Animation Studio “Chudiki”, Latvia

The Shining Dream, Director: Ruslana Yakovenko, United States

The Best Social Advertisement by a Children’s Studio

Час ніколи не

Time never comes back, Primary school in Skala Lakonias, Greece

Stop Bullying!, Children’s TV Studio “Yuliia Andriyanova’s Media School”, Ukraine

Believe in yourself!, Plast National Scout Organization of Ukraine, Ukraine

You can achieve anything, just believe it!, Agios Dimitrios Primary School, Greece

Listen to Yourself, Children’s TV Studio “First Step”, Crimea

Believe in Yourself!, Children’s Center “Clever”, Ukraine

Win, Group “From the First Take”, Ukraine

The First Rule of Cybersecurity, Creative group “Detective”, Russian Federation

With Everyone in Mind, Studio “KRylati”, Ukraine

Missing, Studio “Rozhevi Okulyary”, Ukraine

5 ppm, TV Studio “Our World”, Ukraine

Pledge of Security, Studio “Berezil”, Ukraine

The Best Radio Programme by a Children’s Studio

A Step Towards Consciousness, School radio “WAVE OF DRIVE”, Ukraine

KBOO Youth Collective: The Apocalypse, The KBOO Youth Collective, United States

Ukraine in Digital Style, Children’s news agency “Wings”, Ukraine

Tales from the Closet, Children Media School NovaModa, Ukraine

A State in a Smartphone: A Myth or a Step Towards the Future?, TV and Radio Studio “Zmina”, Ukraine

The Best Television Programme for Children

3 Days without parents and 3C Products, Director: Chen Guan-yu, Taiwan

Let’s go 48 Hours, Director: Greg Lee, Taiwan

Fun DIYs, Agugugu, Ukraine

TV Project “Terevenky”, TV & Radio Company “RAI” and NGO “Viola”, Ukraine

Dessert Salad Christmas Tree, TV & Radio Company “Vector”, Ukraine

Planet Darwin, Director: Esteban Gómez, Chile

Experimenting, childrens science, CNTV Infantil, Chile

Culinary TV Show Cooklandia, Children Media School NovaModa, Ukraine

Let’s Cook Tasty Food at Home, Director: Victoriia Ticus, Ukraine

Children’s morning online, Prokidstime Production Center, Ukraine

The Best Series for Children

Hungry Bear Tales, Director: Katerina Karhankova, Alexandra Majova, Czech Republic

Kid-E-Cats, Director: Dmitry Vysotsky, Russian Federation

Jet and the Pet Rangers: Up! Up! The piglet high above!, Director: Patrick Apura, Philippines

Clorofilia, Director: Andrés Sehinkman, Jonathan Barg, Argentina

Abraca, Director: Christophe Butleel, Fabrice Nzinzin, France

Patchwork Penguin, Director: Angela Steffen, Germany

Finny the Shark, Director: Alina Tysoe, Canada

Mush-Mush and the Mushables, Director: Joeri Christiaen, Belgium, France

That’s Joey, Director: Dominique Etchecopar, France

Doopie, Directors: Meikeminne Clinckspoor, Maarten van Voornveld, Netherlands

Pat the dog (season 2), Director: Daniel Klein, France

Gigantosaurus, Director: Olivier Lelardoux, France

Taffy, Director: Ahmed Guerrouache, France, United Kingdom

Welcome, Media School “The BEST”, Ukraine

Eralash, Director: Boris Grachevskii, Russian Federation

The Best Feature Film for Children

TKKG DETECTIVE AGENCY, Director: Robert Thalheim, Germany

Emma, Director: Julio Guillermo Bárcenas Sánchez, Mexico

The wall between us, Director: Norbert Lechner, Germany

My grandpa is an alien, Directors: Drazen Zarkovic, Marina Andree Skop, Croatia

MY LITTLE SISTER, Director: Aleksandr Galibin, Russian Federation

IMMENHOF – THE ADVENTURE OF A SUMMER, Director: Sharon von Wietersheim, Germany, Belgium

Aniko, Director: Anna Harutyunyan, Armenia

Foxter & Max, Director: Anatoliy Mateshko, Ukraine

Dam Wall, Director: Vedanti Chandrakant Dani, India

ROCCA CHANGES THE WORLD, Director: Katja Benrath, Germany

mySELFIe, Director: Anne Scheschonk, Germany

Dronya`s artifices, Director: Katerina Balabay, Ukraine

The Raft, Director: Oded Raz, Israel

The Best Short Film for Children

Boje, Directors: Andreas Cordes, Robert Köhler, Germany

The little things, Director: Emiliano Galigani, Italy

Lesson, Director: Mikhail Il’yenko, Ukraine

Trench, Director: Paulo Silver, Brazil

Insta worthy, Director: Peter Bjerre Salling, Denmark

Hello Africa, Director: Hasan Serin, Turkey

A Letter To My Friend In France, Director: Akram El Bezawy, Egypt

Doobie, Director: Keith Gomes, India

Becoming LEV, Director: Jamillah van der Hulst, Thomas Roos, Netherlands, Ukraine

Where the Witches Live, Director: Adam Robinson, / United Kingdom

An exceptional day, Director: Cedrick Spinassou, France

Window, Directors: Dhawal Kadakia, Prateek Sabherwal, India

The Shoes of a Little Girl, Director: Kedar Shrestha, Nepal

The tea at the bottom of the teapot, Director: Marc-Olivier Louveau, France, Viet Nam

Don’t Worry, Director: Mana Pakseresht, Islamic Republic of Iran

Colores, Director: Melisa Estaba, Spain

No big deal, Director: Kristina Kvitko, Russian Federation

Two Inches Taller, Director: Stevan Mitrovic, Canada, Serbia

Under the Skin, Director: Emma Branderhorst, Netherlands

Meet Ramón, Director: Pilar Aldirico, Argentina, Uruguay

PIECE OF ME, Director: Bruna Cabral, United States

BLUES TIME, Director: Miguel Angel Font Bisier, Spain

Saaya’s Box, Режисер: Мікіко Окамото, Japan

Wednesday, Director: Lisa Delhom, Jérémy Paquet, Canada

Sonia Loves, Sonia Doesn’t, Director: Natalia Beliaeva, Slovakia

A Boy Called Mon, Director: Kim Jinhong, Japan

Under The Skin, 1st Vocational High School of Rethymnon, Greece

The Best Animation Film for Children

Hunting Gamusinos, Director: Silvia Mañes Velasco, Spain

KRING!, Director: Hilmi Ismail, Malaysia

Bythos, Directors: Denis Ripamonti, Maria Noemi Grandi, Italy

Extinction, Director: Emiliano Alcocer, Mexico, United Kingdom

The Cycling Wind, Director: Nazanin Sobhan Sarbandi, Islamic Republic of Iran

Recently at the Beach, Director: Daniel van Westen, Germany

Tsar Plaksiy ta Loskoton, Director: Andrian Skhaltuiev, Ukraine

Bube maises, Director: Or levy, Israel

Waltz, Director: Mari Miyazawa, Japan

On the swing, Director: Polinа Piddubna, Ukraine

The Witch & the Baby, Director: Evgenia Golubeva, Russian Federation

Here by Herself, Director: Anna Dudko, Ukraine

Push, Director: Trilina Mai, United States

I am not Alice but here is Wonderland, Director: Mahdieh Sadat Ahmadi Soleimani, Islamic Republic of Iran

Tobi and the Turbobus, Director: Verena Fels, Germany

Mice Xmas, Director: Michail Solyanov, Russian Federation

Leaf, Director: Aliona Baranova, Czech Republic

BRAVE FACTORY, Directors: Tina AJ, Andrew AJ, Ukraine

Quma & the Beasts, Directors: Ivan Stur, Javier I. Luna Crook, Argentina

GON, THE LITTLE FOX, Director: Takeshi Yashiro, Japan

Filter Selfie, Director: Elina Pupina, Ukraine

The Kite, Director: Martin Smatana, Czech Republic, Poland, Slovakia

Listen Papa!, Directors: Olga Poliektova, Tatiana Poliektova, Russian Federation

Warm star, Director: Anna Kuzina, Russian Federation

Across the Bridge, Directors: Alisha Steinberger, Chao Goody Wu, Canada, Germany, Taiwan

Promise, Director: Irina Harkavets, Ukraine

Red line and black line, Director: Paola Sorrentino, Italy, France

Quarantine Chorus, Director: Edoardo Sartori, United Kingdom

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *